Artykuł partnera.
Finansowe bezpieczeństwo, możliwość realizacji marzeń, celów i planów to ogromna wartość dla młodego człowieka, który już niebawem wkroczy w dorosłość. Chcesz zapewnić latorośli wszystko, co najlepsze? Sprawdź, jak oszczędzać na przyszłość dziecka.
Nie ulega wątpliwości, że miłość, uwaga i poczucie bezpieczeństwa to najważniejsze wartości, jakimi każdy dorosły powinien obdarzyć swoje dziecko. Aby zapewnić młodemu człowiekowi spokojny start w dorosłość, warto zadbać jednak nie tylko o emocjonalne, ale także finansowe wsparcie. To właśnie pieniądze zapewnią mu finansową stabilność, możliwość spełniania marzeń, celów i planów. Jak oszczędzać dla dziecka?
Oszczędzanie dla dziecka — 3 zasady, które warto znać
Oszczędzanie dla dziecka warto postrzegać w długofalowej perspektywie. Zwłaszcza jeśli maluch ma obecnie kilka lat lub… miesięcy. Pamiętaj jednak, że im wcześniejszej zaczniesz, tym więcej kapitału zdołasz zgromadzić — bez wyrzeczeń i zaciskania finansowego pasa. Oto 3 zasady, które pozwolą Ci uczynić oszczędzanie jeszcze skuteczniejszym.
- Przeanalizuj domowy budżet. Zanim rozpoczniesz oszczędzanie dla dziecka, zastanów się, ile pieniędzy co miesiąc jesteś w stanie odkładać. Koniecznie przy tym pamiętaj, aby nie stawiać sobie nierealnych celó Jeśli zechcesz odkładać zbyt dużą sumę, Twój budżet znacząco na tym ucierpi, a motywacja do oszczędzania spadnie szybciej, niż myślisz. Kluczem do sukcesu jest systematyczność i regularne odkładanie kwot, które nie obciążą Twojego portfela.
- Zadbaj o systematyczność. Systematyczne oszczędzanie dla dziecka pozwoli Ci przy stosunkowo niewielkim nakładzie sił zaoszczędzić naprawdę imponującą sumę. Aby ułatwić sobie to zadanie, ustaw na rachunku zlecenie stałe. Na jego podstawie instytucja finansowa będzie co miesiąc pobierać z Twojego konta określoną sumę i przekazywać ją na rachunek oszczędnościowy. Aby uczynić oszczędzanie jeszcze bardziej efektywnym, zadbaj o to, aby transfer odbywał się nie pod koniec miesiąca, kiedy prawdopodobieństwo braku środków może być wysokie, lecz kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia.
- Korzystaj z oprocentowanych narzędzi finansowych. Czy wiesz, że pieniądze trzymane w przysłowiowej skarpecie nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także tracą swoją wartość? Aby uniknąć takiego scenariusza, korzystaj z oprocentowanych narzędzi finansowych. Co miesiąc przelewaj środki z konta osobistego na oszczędnościowe, a po uzbieraniu większej sumy — umieszczaj pieniądze na lokacie. Najlepiej tej na nowe środki.
Lokata na nowe środki — co to znaczy?
Lokata na nowe środki to terminowy depozyt składany w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Zazwyczaj przybiera ona formę krótkoterminową. Trwa więc nie dłużej niż 12 miesięcy. Po upływie terminu umowy lokata odnawia się automatycznie (co ważne — zazwyczaj już z niższym oprocentowaniem) lub się zakańcza (w takich okolicznościach cały kapitał i zyski trafiają na wskazany przez Ciebie rachunek).
Dzięki stałemu oprocentowaniu zapewnia bezpieczne i pewne zyski, chroniąc pieniądze przed utratą wartości i zgubnym wpływem inflacji.
Lokata na nowe środki — tylko dla nowych środków finansowych
Na lokacie na nowe środki możesz umieścić wyłącznie nowe środki finansowe. Definicja nowych środków nie jest ustalona odgórnie, a każda instytucja finansowa określa ją w indywidualny sposób. Mówiąc ogólnie, można jednak uznać, że nowymi środkami jest nadwyżka kapitału ulokowanego na lokatach, rachunkach lub rachunkach oszczędnościowych na dany dzień. Chcąc założyć lokatę na nowe środki, musisz wnieść do instytucji finansowej nowy kapitał. Aby zachęcić swoich klientów do takich decyzji, instytucje finansowe proponują wyjątkowo atrakcyjne oprocentowanie lokat na nowe środki. Zysk z takiej lokaty może być więc zdecydowanie wyższy niż ten z tradycyjnego depozytu.
Jak założyć lokatę na nowe środki?
W zależności od konkretnego produktu lokatę na nowe środki założysz w oddziale lub online — w systemie bankowości internetowej lub przez aplikację mobilną.
Zwłaszcza dziś, w czasach wysokich stóp procentowych założenie lokaty na nowe środki jest szczególnie zasadne. Dzięki wysokiemu oprocentowaniu taki produkt zapewnia bowiem stosunkowo wysokie zyski. W połączeniu z pełnym bezpieczeństwem kapitału i brakiem ryzyka inwestycyjnego jest gwarancją bezpiecznych i pewnych profitów.
Źródło:
https://najlepszelokaty.pl/lokata-na-nowe-srodki